COPYRIGHT © 2015 SCOALA KINDERSTAR | INFO@SCOALAKINDERSTAR.RO | DESIGN BY Catalyn_21

PREZENTARE CADRE DIDACTICE

Prof. înv. primar : Chiripuci Andreea

Gânduri :

Invatatorul are rolul principal in formarea caracterului micului scolar.  El creeaza cu maiestrie un climat adecvat, orienteaza si antreneaza armonios si eficient elevii, bucurandu-se ulterior de roadele vizibile ale implicarii sale in achizitiile acestora.

Prof. înv.primar : Pîrvulescu Roxana

Gânduri:

“Un copil poate oricând să înveţe un adult trei lucruri: cum să fie mulţumit fără motiv, cum să nu stea locului niciodată şi cum să ceară cu insistenţă ceea ce îşi doreşte.”

Prof. lb. engleza:  Lorena Sandu

Ganduri:

”Who we are, who we become is based on our education, on what we learn at home, in the classroom and in the world. There are two short, yet powerful words that, in my  opinion, best capture the essence of teaching: roots and wings… deep roots built on a solid foundation and brave, strong wings to keep flying high and forward, to explore, to dream, to discover.”

Prof. limba engleza, limba japoneza: Alina Botezatu

Ganduri:

Invatarea limbilor straine este esentiala pentru deschiderea spre noi orizonturi lingvistice si culturale, avand aplicabilitate atat in contextul actual al globalizarii si relatiilor externe mult mai accesibile, dar si la nivel individual,  prin dezvoltarea inteligentei si valorizarea personalitatii.

Prof. Educatie  fizica si sport:  Alexandru Barbu

Ganduri:

”Antrenând corpul, antrenăm mintea! - Educatia fizică ajută la dezvoltarea psihică a elevului, modelează temperamentul şi atitudinile, reprezentând un fundament solid pentru personalitatea în formare. Un copil care aleargă şi se joacă este sănătos şi pregătit oricând să facă faţă unui efort intelectual.”

Prof. înv. primar : Anton Elena

Grad didactic I

Membru al Corpului National de Experti in Management Educational

Gânduri :

Cu toții știm că cea mai importantă realizare a noastră o reprezintă copiii. Ei sunt oglinda părinților, dar și a cadrului didactic ce le îndrumă primii pași spre cunoaștere, spre înțelegere și învățare.

Prof. înv. Primar: Nedelciu  Adina

Grad didactic II

Gânduri :

“Consider ca nu exista arta mai frumoasa decat arta educatiei. Pictorul si sculptorul fac doar figuri fara viata, dar scoala creeaza un chip viu; uitandu-se la el, se bucura si oamenii , se bucura si Dumnezeu.”